Сільське господарство України є важливим фактором економічного зростання, збільшення обсягу експорту, а також продовольчої безпеки не лише в Україні, але й у світі. У той же час, сільське господарство робить значний внесок у загальні викиди парникових газів в Україні, а весь обсяг викидів у 2019 році сягав 99 млн тонн CO2-екв. Основними джерелами викидів є втрата органічного вуглецю ґрунтами посівних земель (51% у 2019 році), викиди оксиду азоту (N2O) від сільськогосподарських ґрунтів (33%), кишкова ферментація тварин (8%), використання палива сільськогосподарською технікою (6%) та поводження з відходами (2%).
Механізми вуглецевого фермерства
- Сектор Агро
Викиди, пов’язані із діяльністю у сільському господарстві, у національному кадастрі викидів парникових газів обліковуються не лише у секторі «Сільське господарство» (викиди від кишкової ферментації та поводження з відходами для тваринництва та викиди від сільськогосподарських ґрунтів та інших джерел для рослинництва), але й в інших секторах, зокрема, «Землекористування, зміни у землекористуванні та лісове господарство» (викиди від втрати органічного вуглецю ґрунтами) та «Енергія» (викиди від використання енергетичних ресурсів сільськогосподарськими підприємствами та викиди від спалювання палива сільськогосподарською технікою).
Викиди парникових газів від тваринництва демонструють тенденцію до зменшення через падіння поголів’я тварин у фермерських та приватних господарствах. В Україні лише поголів’я курей зростало, однак викиди від курей є відносно незначними (близько 3% від загальних викидів від тваринництва) у порівнянні із великою рогатою худобою (близько 80%) та свинями (близько 10%).
Викиди від рослинництва, навпаки, демонструють тенденцію до зростання. Основним чинником зростання викидів від сільськогосподарських ґрунтів є збільшення використання мінеральних азотних добрив, оскільки зростає і площа, оброблена мінеральними добривами, і середня норма використання добрив на гектар. Крім того, зростають викиди, пов’язані із втратою органічного вуглецю у ґрунтах, оскільки суттєво скоротилося внесення органічних добрив. Таким чином, ґрунти, які на початку 1990-х років забезпечували поглинання вуглецю, перетворилися на суттєве джерело викидів. В окремі роки кількість викидів від втрати органічного вуглецю ґрунтами перевищували обсяги поглинання вуглецю усіма лісами в Україні.
Інформаційні картки кліматичних технологій у сільському господарстві:
- Використання інформаційних та телекомунікаційних технологій для скорочення викидів парникових газів у сільському господарстві
- Технології мінімального обробітку землі
- Виробництво біогазу з відходів тваринництва
- Органічне землеробство
- Виробництво і використання твердого біопалива з відходів сільського господарства
Інформація про пропоновані інструменти державної політики для підтримки кліматичних технологій у сільському господарстві:
- Використання інформаційних та телекомунікаційних технологій для скорочення викидів парникових газів у сільському господарстві
- Технології мінімального обробітку землі
- Виробництво біогазу з відходів тваринництва
- Органічне землеробство
- Виробництво і використання твердого біопалива з відходів сільського господарства
Звіти, що були підготовлені в рамках проєкту Оцінка технологічних потреб (Technology Needs Assessment) доступні за посиланням: https://tech-action.unepdtu.org/country/ukraine/.
Перелік звітів:
- Technology Needs Assessment (Оцінка технологічних потреб)
- Barriers Analysis and Enabling Frameworks (Аналіз бар’єрів та шляхів їх подолання)
- Technology Action Plan (План дій для технологій)
- Policy briefs (Короткі описи заходів політики)