Ми не можемо отримувати високі врожаї без суттєвого впливу на процеси у агроекосистемі, але ми можемо максимально наблизити с.-г. ландшафт до природних ландшафтів, шляхом надання йому рис самоорганізації та саморегуляції.
Саме такі принципи були покладені у систему контурно-меліоративного землеробства (КМЗ), яка активно розроблялась в Україні. На рисунку 6.1 представлений космічний знімок території, що розташована у Куп’янському районі Харківської області.
В основі цієї системи лежить системний підхід до формування екологічно стійких агроландшафтів, в яких зменшені або повністю припинені ерозійні процеси. Диференційоване використання орних земель з урахуванням ландшафтних особливостей, властивостей місцевих ґрунтів і мезокліматичних умов дозволяє повністю регулювання поверхневий стік, підвищити родючість ґрунтів, поліпшити природне середовище, створити сприятливих умов для біорізноманіття.
Це реалізується:
- розподілом орних земель на три еколого-технологічні групи в яких застосовується диференційований підхід до вирощування с.-г. культур
створенням контурно-смугової структури ландшафту; - створення протиерозійних заходів постійної дії для зарегулювання і нагромадження вологи на схилових ділянках та безпечного відводу надлишку талих і дощових вод у гідрографічну мережу.
- виведення із складу ріллі середньо- та сильноеродованих земель на схилах крутістю понад 5 градусів, а в окремих випадках на сильноулогованих схилах і понад 3 градуси;
- досягнення бездефіцитного балансу гумусу й основних поживних речовин та інтегрованого використання органічних і мінеральних добрив, у тому числі соломи, інших рослинних решток та сидератів.