НАПИСАТИ ПРО ВАШ ПРОЄКТ ПІДПИСАТИСЬ НА РОЗСИЛКУ


    www.wwf.ua
    Будуймо стале та гармонійне майбутнє з природою разом!

    Відновлення лісових ландшафтів «Майбутні ліси Шотландії»

    Матеріал підготували експерти WWF
    Обрані фільтри:

    Майбутні ліси Шотландії – це відновлення місцевих лісів та співпраця бізнесу, громадськості й влади для розвитку туризму та рекреації і збільшення зайнятості людей на місцях.

    Місцеві ліси Шотландії фрагментовані. Через це втрачається розмаїття тутешньої флори та фауни. Лише 1% території Шотландії вкритий корінними лісами. При цьому, від існуючих унікальних дощових лісів Шотландії залишилося лише 2% площі (30 тис. га). А від дерев та лісів залежать понад 260 видів, що знаходяться під загрозою зникнення.

    Природним лісам несуть загрозу Рододендрон понтійський (найбільш небезпечна інвазивна немісцева рослина Шотландії), плантації екзотичних хвойних рослин, масове всихання ясена та забруднення азотом. Природному поновленнію лісів заважає і надмірна популяція оленів.

    Майбутні ліси Шотландії – це Шотландія, в якій місцеві ліси процвітають. В результаті вигоди отримують і дика природа, і клімат, і громади. Зокрема, природоохоронне рішення має такі позитивні наслідки:

    • Площі місцевих лісів у Шотландії відновлюються та збільшуються.
    • Великобританія досягне поставлених цілей щодо біорізноманіття у лісах і рідколіссях.
    • Соціальні та економічні вигоди отримають місцеві громади і населення Шотландії.
    • Будуть створені пілотні ділянки, щоб демонструвати широкому загалу внесок сталих лісових проектів у поглинання вуглецю в Шотландії.
    • Поточні викиди вуглекислого газу бізнесу скоротяться.
    • Громадськість та бізнес дізнається про розвиток урядової політики Великобританії та Шотландії щодо зміни клімату.

    Відновлення природних лісів Шотландії – це підтримка життя громади і культурної спадщини; воно створює можливості для екотуризму, благополуччя і здоров’я населення. Велике різноманіття видів у дощових лісах помірної зони створюють нові можливості для бізнесу зі спостереження за дикою природою.

    Майбутні ліси Шотландії – це благодійна організація, яка розробляє інноваційні ідеї та підходи, що потенційно покращать та розширять місцеві ліси Шотландії. Для цього потрібно розвивати освіту та науку, створювати можливості для рекреації, сприяти захисту та покращенню навколишнього середовища.

    Для досягнення цих цілей організація надає 2 типи грантів:

    • Інноваційна та дослідницька грантова програма – підтримує ініціативи з дослідження, оцінки, демонстрації сталих лісових проєктів у біорізноманіття, адаптацію та пом’якшення кліматичних змін, сільську економіку.
    • Фонд майбутніх лісів – підтримує створення, відновлення місцевих лісів та «лісів-примар» (реліктових та старовікових рідколісь).
    • Часто Фонд надає перевагу проєктам з інтеграції лісу в агроугіддя. Завдяки цьому зменшуються викиди вуглецю в атмосферу, а фермери адаптують до змін клімату практики ведення господарства.
    • Також Фонд підтримує ініціативи, які залучають громади чи корпоративних партнерів, щоб створити умови для рекреації та сталого сільського туризму.

    Благодійна організація “Майбутні ліси Шотландії” народилася із “Шотландського лісового альянсу”, який протягом 2000-2011 рр. створив понад 5000 гектарів місцевих лісів Шотландії, щоб підтримати їхній сталий розвиток та біорізноманіття.

    “Шотландський лісовий альянс” став майданчиком для налагодження відносин між глобальною енергетичною компанією, державним сектором і волонтерськими організаціями. Результатом такої співпраці має стати мозаїка різноманіття лісових оселищ по всій країні. Робота Альянсу зосереджена на трьох напрямках: біорізноманіття, поглинання вуглецю та комунікація.

    Одна із пілотних ділянок знаходиться на другому за величиною острові Шотландії Скай (архіпелаг Внутрішні Гебриди).

    Тут протягом п’яти років посадили сотні тисяч місцевих дерев, щоб відновити оселища тетеруків і повернути їх на Скай.

    Дерева садили поетапно, щоб п’ять сусідніх розсадників змогли виростити потрібні дерева з місцевого насіння.

    Співробітники проєкту провели навчання з управління лісовими розсадниками. Також вони налагодили зв’язки з чотирма місцевими школами, кожна з яких створила невеликий розсадник.

    Зараз по всій Шотландії на десяти різноманітних ділянках загальною площею близько 60 квадратних кілометрів висаджено або відновлено 2,2 мільйона дерев. З часом планується збільшити цю цифру до 7 мільйонів.

    Комунікація та діалог між різними стейкхолдерами допомагає привносити різносторонні знання й навички. Сторони отримують вигоду від покращених відносин і через обмін знаннями та передовим досвідом.

    Завдяки публікаціям статей в спеціалізованих виданнях ці знання та досвід доступні кожному, в тому числі – політикам, які приймають рішення. Серед комунікаційних досягнень проєкту – інформаційні заходи, в тому числі у Шотландському парламенті, прес-релізи, газетні статті, теле- та радіосюжети, тематичні статті та реклама у журналах, виїзні заходи, інформаційні табло і нагороди.

    Важливий аспект втілення проєкту – це стратегія соціальних інвестицій, яка зосереджена на трьох стратегічних темах:

    • Підприємство – щоб сформувати у Шотландії далекоглядну культуру «can do».
    • Освіта – щоб розвинути потенціал молоді Шотландії.
    • Довкілля – захищене та покращене, а отже – поліпшена якість життя та залученість і громадськості, і промисловості.

    Створені у межах діяльності Альянсу ділянки продовжують слугувати об’єктами для досліджень у різноманітних геологічних і кліматичних умовах. Завдяки цьому покращується розуміння питання біорізноманіття та вуглецю в нових і відновлених природних лісах. Зібрані наукові знання стають основою для розробки політики для подолання наслідків зміни клімату.

    Зміна клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)

    Одна із задач БО “Майбутні ліси Шотландії” – оцінити, дослідити та продемонструвати внесок сталих лісових проектів у поглинанні вуглецю в Шотландії. Ще одна важлива задача організації – інформувати громадян та політиків про розвиток урядової політики Великобританії та Шотландії щодо зміни клімату.

    Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)

    На відновлених та створених нових місцевих лісах Шотландії навколо висаджених дерев з’явилися різноманітні види, такі як верес і чорниця. Ці рослини роблять пагорби красивішими завдяки своїм рожевим, фіолетовим та білим відтінкам, та формують джерела насіння для майбутнього поширення. Згодом такі ландшафти стануть ідеальними оселищами для таких птахів, як тетерук – один із видів, що знаходяться під загрозою зникнення у Червоній книзі Великобританії.

    Відновлення рослинності спричинило вибухове зростання популяції полівок. Як наслідок різко збільшилася чисельність хижих птахів (зокрема пустельги, вухатої сови та яструба-перепелятника), і з’явилися сприятливі умови для їх гніздування на відкритому грунті.

    Соціоекономічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)

    Загальні витрати на реалізацію проєкту становлять 30 мільйонів фунтів стерлінгів. Цих коштів вистачило, щоб створити 10 ділянок на 60 квадратних кілометрах. На цій площі висаджено або відновлено 2,2 мільйона дерев. Кожна ділянка створила понад 15 500 днів зайнятості населення та привабила понад 460 тисяч відвідувачів за рік. Тут облаштували 38 кілометрів доріжок (всього заплановано створити 92 км доріжок). У рамках навчальних програм здійснено 2300 візитів.

    Прилеглі громади визнають, що розвиток нових місцевих лісів приносить безліч переваг – від задоволення естетичних і рекреаційних потреб до економічних вигод від туризму та створення робочих місць. Важливо, щоб індивідуальні потреби та ідеї громад були враховані на ранній стадії втілення подібних проєктів.

    facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
    РЕКОМЕНДОВАНЕ / ПОДІБНІ ПРОЄКТИ
    Лісопасовищні системи
    Навмисне поєднання дерев та випасу худоби на одній території використовується для отримання лісової продукції і корму, забезпечуючи короткостроковий і довгостроковий дохід, захищаючи ґрунт від ерозії, покращуючи якість води та збільшуючи різноманіття
    Відновлення і захист прибережних захисних смуг
    Відновивши природний стан прибережних захисних смуг, екосистема стає більш захищеною від негативного впливу людини.
    Створення, утримання і збереження полезахисних лісових смуг
    Завдяки висадці дерев та кущів між полями, не відбувається водна та вітрова ерозія ґрунту, волога в ґрунті зберігається, підвищується врожайність, зменшується забруднення водойм надлишковими добривами. При цьому створюється затінок для людей та тварин під час спеки; забезпечується місце для існування птахів, комах, кажанів, ссавців тощо.