НАПИСАТИ ПРО ВАШ ПРОЄКТ ПІДПИСАТИСЬ НА РОЗСИЛКУ


  www.wwf.ua
  Будуймо стале та гармонійне майбутнє з природою разом!

  Тваринництво у Босутських перезволожених лісах Сербії

  Матеріал підготували експерти WWF
  Обрані фільтри:

  Управління та багатоцільове використання перезволожених лісів і водозборів для тваринництва у регіоні Босут.

  У сербському регіоні Босут кілька річок зливається в одну. Історична цінність регіону зумовлена наявними тут природними ресурсами (річками, лісами та пасовищами), а також рибальству.

  Проте протягом 19 століття заради вирощування зернових відбувалося поступове знеліснення регіону. Зокрема, це призвело до збільшення забрудненості навколишніх вод. У цей самий час скоротилося поголів’я худоби (свиней), яка традиційно випасалася в тутешніх лісах. Тварин перевели в стійла. Річки перетворилися на канали. Ці фактори та новий режим ведення сільського господарства призвели до зниження загальної продуктивності лісів та зміни їхньої унікальної гідрології.

  В результаті ліси повсихали, знизився рівень ґрунтових вод, збідніло біорізноманіття. При цьому витрати на лісоуправління виросли, почастішали повені та їх загрозливий вплив на населені пункти та орні землі.

  • Захист від повеней: Босутські ліси – це колишня заплавна діброва з переважанням дуба звичайного, яка має здатність утримувати воду і повільно її вивільняти.
  • Ліси всихають на 30-50% менше. Менш економічно вигідні у порівнянні із лісовідновними рубками санітарні рубки скорочуються.
  • Встановлюється оптимальний режим зволоження. У гідрофільних лісах для фізіологічної стійкості та біологічної продуктивності деревних рослин життєво важлива доступність вологи з підземних і поверхневих вод.
  • Скорочуються витрати на ведення тваринництва, зокрема, на корми. Наприклад, паводкова вода вимиває дубильні речовини з жолудів. Через це підвищується їх харчова якість і вони стають легкозасвоюваними для тварин.
  • Зберігається життєздатність жолудів і зростає потенціал самостійного відновлення лісів. Потрапляючи у воду, жолуді стають набагато життєздатнішими за ті, що лежать на землі чи лісовій підстилці до наступної весни та пошкоджуються гризунами.
  • Збільшується кількість запилювачів, зокрема, бджіл. Це позитивно впливає на прилеглі агроугіддя.
  • Підвищується потенціал для екотуризму.

  Якщо поголів’я худоби буде надмірним, через об’їдання, витоптування, викорчовування або внесення продуктів життєдіяльності тварин відбудеться порушення рослинного покриву та поверхні ґрунту в лісі.

  Босутські ліси розташовані на північному заході Сербії в заплаві річок Сава, Босут і Студва. Це найбільший комплекс дубових лісів у Південно-Східній Європі. Вони мають виняткову цінність з точки зору гідрології, ведення лісового господарства та біорізноманіття. З часів Римської Імперії ці ліси відомі як «ліси, що дають жолуді» та вважаються найкращими для вирощування свиней особливо високої якості.

  Природоорієнтоване рішення з управління заболоченими (перезволоженими) лісами та водозборами за допомогою великих ссавців було втілено за таким алгоритмом:

  • створили заповідну територію Національний парк «Босутський ліс»; на половині цієї території використали прийом паводкових вод;
  • відбулося екологічне контрольоване затоплення лісового комплексу водами річки Сава, щоб підвищити життєздатність лісу та зберегти наявну мозаїчність оселищ;
  • відновили традиційне тваринництво як найбільш економічний спосіб збереження оселищ; свині запобігають заростанню чагарниками та перешкоджають заростанню боліт.

  Зміна клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)

  Збільшився рівень поглинання та накопичення вуглецю у надземній і підземній частині екосистеми. Ландшафт став більш адаптованим до повеней.

  Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)

  Значно зросло біорізноманіття, збільшилася чисельність видів у шести типових лісових і болотистих оселищах. Свині створюють невеликі мулисті ставочки в лісі, де водний покрив, відкритий полог лісу і відкрита поверхня ґрунту слугують оселищами для різних груп організмів. Завдяки цьому вдалося відновити 20-60% площі поверхні зон нересту риб.

  Соціоекономічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)

  Управління Босутським перезволоженим лісом для надання різноманітних екосистемних послуг і повернення традиційного випасу свиней має ряд переваг. Зокрема, в порівнянні з поточною ситуацією зростають прибутки для широкого кола секторів і зацікавлених сторін.

  Оптимальне збільшення поголів’я свиней – в 5-7 разів. Випасаючи свиней у лісі, фермери економлять до 50% вартості кормів. Завдяки покращенню якості м’яса місцевий дохід підвищується у 10-14 разів (понад 0,5 мільйона євро на рік).

  Управління лісами із використанням свиней знизило витрати на лісових менеджерів на 50-70 тис. євро. А підвищення водопоглинаючої здатності лісів дозволяє економити витрати, які потрібні на захист від повеней – понад 3,6 мільйонів євро на кожну потенційну повінь. Економічна вигода завдяки збільшенню продуктивності лісів виростає на 30-50%.

  facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
  РЕКОМЕНДОВАНЕ / ПОДІБНІ ПРОЄКТИ
  Лісопасовищні системи
  Навмисне поєднання дерев та випасу худоби на одній території використовується для отримання лісової продукції і корму, забезпечуючи короткостроковий і довгостроковий дохід, захищаючи ґрунт від ерозії, покращуючи якість води та збільшуючи різноманіття
  Відновлення і захист прибережних захисних смуг
  Відновивши природний стан прибережних захисних смуг, екосистема стає більш захищеною від негативного впливу людини.
  Створення, утримання і збереження полезахисних лісових смуг
  Завдяки висадці дерев та кущів між полями, не відбувається водна та вітрова ерозія ґрунту, волога в ґрунті зберігається, підвищується врожайність, зменшується забруднення водойм надлишковими добривами. При цьому створюється затінок для людей та тварин під час спеки; забезпечується місце для існування птахів, комах, кажанів, ссавців тощо.