Управління та багатоцільове використання перезволожених лісів і водозборів для тваринництва у регіоні Босут.
Тваринництво у Босутських перезволожених лісах Сербії
- Сектор Агро Вода Ліс
- Проблема для вирішення Водна безпека Продовольча безпека та стан ґрунтів
- Тип екосистеми Агро Вода Заплава Ліс Лука
- Тип рішення Відновлення Збереження Стале управління
- Місце впровадження Ліс Природоохоронна територія
- Приклади втілених рішень Світ
- Дозвільні процедури для впровадження Не потрібні
У сербському регіоні Босут кілька річок зливається в одну. Історична цінність регіону зумовлена наявними тут природними ресурсами (річками, лісами та пасовищами), а також рибальству.
Проте протягом 19 століття заради вирощування зернових відбувалося поступове знеліснення регіону. Зокрема, це призвело до збільшення забрудненості навколишніх вод. У цей самий час скоротилося поголів’я худоби (свиней), яка традиційно випасалася в тутешніх лісах. Тварин перевели в стійла. Річки перетворилися на канали. Ці фактори та новий режим ведення сільського господарства призвели до зниження загальної продуктивності лісів та зміни їхньої унікальної гідрології.
В результаті ліси повсихали, знизився рівень ґрунтових вод, збідніло біорізноманіття. При цьому витрати на лісоуправління виросли, почастішали повені та їх загрозливий вплив на населені пункти та орні землі.
- Захист від повеней: Босутські ліси – це колишня заплавна діброва з переважанням дуба звичайного, яка має здатність утримувати воду і повільно її вивільняти.
- Ліси всихають на 30-50% менше. Менш економічно вигідні у порівнянні із лісовідновними рубками санітарні рубки скорочуються.
- Встановлюється оптимальний режим зволоження. У гідрофільних лісах для фізіологічної стійкості та біологічної продуктивності деревних рослин життєво важлива доступність вологи з підземних і поверхневих вод.
- Скорочуються витрати на ведення тваринництва, зокрема, на корми. Наприклад, паводкова вода вимиває дубильні речовини з жолудів. Через це підвищується їх харчова якість і вони стають легкозасвоюваними для тварин.
- Зберігається життєздатність жолудів і зростає потенціал самостійного відновлення лісів. Потрапляючи у воду, жолуді стають набагато життєздатнішими за ті, що лежать на землі чи лісовій підстилці до наступної весни та пошкоджуються гризунами.
- Збільшується кількість запилювачів, зокрема, бджіл. Це позитивно впливає на прилеглі агроугіддя.
- Підвищується потенціал для екотуризму.
Якщо поголів’я худоби буде надмірним, через об’їдання, витоптування, викорчовування або внесення продуктів життєдіяльності тварин відбудеться порушення рослинного покриву та поверхні ґрунту в лісі.
Босутські ліси розташовані на північному заході Сербії в заплаві річок Сава, Босут і Студва. Це найбільший комплекс дубових лісів у Південно-Східній Європі. Вони мають виняткову цінність з точки зору гідрології, ведення лісового господарства та біорізноманіття. З часів Римської Імперії ці ліси відомі як «ліси, що дають жолуді» та вважаються найкращими для вирощування свиней особливо високої якості.
Природоорієнтоване рішення з управління заболоченими (перезволоженими) лісами та водозборами за допомогою великих ссавців було втілено за таким алгоритмом:
- створили заповідну територію Національний парк «Босутський ліс»; на половині цієї території використали прийом паводкових вод;
- відбулося екологічне контрольоване затоплення лісового комплексу водами річки Сава, щоб підвищити життєздатність лісу та зберегти наявну мозаїчність оселищ;
- відновили традиційне тваринництво як найбільш економічний спосіб збереження оселищ; свині запобігають заростанню чагарниками та перешкоджають заростанню боліт.
Зміна клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)
Збільшився рівень поглинання та накопичення вуглецю у надземній і підземній частині екосистеми. Ландшафт став більш адаптованим до повеней.
Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)
Значно зросло біорізноманіття, збільшилася чисельність видів у шести типових лісових і болотистих оселищах. Свині створюють невеликі мулисті ставочки в лісі, де водний покрив, відкритий полог лісу і відкрита поверхня ґрунту слугують оселищами для різних груп організмів. Завдяки цьому вдалося відновити 20-60% площі поверхні зон нересту риб.
Соціоекономічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)
Управління Босутським перезволоженим лісом для надання різноманітних екосистемних послуг і повернення традиційного випасу свиней має ряд переваг. Зокрема, в порівнянні з поточною ситуацією зростають прибутки для широкого кола секторів і зацікавлених сторін.
Оптимальне збільшення поголів’я свиней – в 5-7 разів. Випасаючи свиней у лісі, фермери економлять до 50% вартості кормів. Завдяки покращенню якості м’яса місцевий дохід підвищується у 10-14 разів (понад 0,5 мільйона євро на рік).
Управління лісами із використанням свиней знизило витрати на лісових менеджерів на 50-70 тис. євро. А підвищення водопоглинаючої здатності лісів дозволяє економити витрати, які потрібні на захист від повеней – понад 3,6 мільйонів євро на кожну потенційну повінь. Економічна вигода завдяки збільшенню продуктивності лісів виростає на 30-50%.
https://balkangreenenergynews.com/wp-content/uploads/2018/06/ESAV-case-study-Bosut-Forests-2018.pdf
http://www.aboutvalues.net/data/case_studies/values_case_study_bosut_serbia.pdf
https://www.balkanrivers.net/uploads/files/5/Summary_Feasiblity_Study.pdf
https://balkanrivers.net/en/studies/sava-restore
https://ethnobiomed.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13002-021-00482-9
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167880920301687