Різновид газону, який складається переважно з лучних рослин та являє собою функціональну альтернативу традиційним газонним сумішам.
Різнотрав’я
- Сектор Урбо
- Проблема для вирішення Збереження довкілля та біорізноманіття Здоров'я людей Пом'якшення та адаптація до зміни клімату Соціоекономічний (сталий) розвиток
- Тип екосистеми Місто
- Тип рішення Стале управління Створення
- Місце впровадження Громада Місто Свій двір Село
- Приклади втілених рішень Світ Україна
- Дозвільні процедури для впровадження Не потрібні Потрібні
Різнотравні ділянки можуть вирішувати проблеми, що стосуються:
– локального нагрівання території (т.з. тепловий острів);
– локального затоплення території внаслідок надмірних інтенсивних понаднормових дощів;
– збіднення біорізноманіття;
– забруднення повітря.
Різнотрав’я, у порівнянні з моногазонами, має низку екосистемних переваг:
– коренева система різнотрав’я затримує вдвічі більше води, що зменшує людинозалежність (поливання людьми) травника у періоди затоплення та посух;
– лучні рослини до десяти разів вищі за звичайний газон, тож краще поглинають пил та шкідливі речовини, що потенційно можуть утворювати смог, а також знижують температуру повітря;
– не менш важливу роль різнотрав’я відіграє як підтримка місцевих видів рослин, дрібних ссавців та комах-запилювачів;
– різнотрав’я годиться для озеленення дахів, оскільки багато лучних рослин стійкі до сильного вітру та витривалі до високих температур;
– зонування з використанням різнотрав’я покращує зовнішній вигляд та робить природним міський ландшафт.
Догляд за лучними рослинами є відносно простим. Однак для збереження газону варто врахувати декілька процедур. В умовах сильної посухи ділянку важливо поливати. Однорічні рослини рекомендують скошувати один раз наприкінці вегетації, а багаторічні — двічі. Для скошування найкраще використовувати традиційну косу або газонокосарку, але не мотокосу.
Початковим етапом створення різнотравної галявини є підбір насіннєвої суміші. Рекомендується, щоб у її складі було щонайменше 30 видів рослин, але жоден вид не перевищував 15% від загальної маси суміші. Цвітіння галявини повинно тривати не менше чотирьох місяців, тож слід добирати види з різним календарем цвітіння. За тривалістю вегетаційного періоду суміші різнотрав’я поділяють на однорічні, багаторічні та комбіновані.
Процес підготовки ділянки до висівання суміші може тривати декілька тижнів. Зняття 5-10 см верхнього шару ґрунту є одним із ефективних способів підготовки ділянки до висівання різнотрав’я. Такий спосіб дає змогу позбутися попереднього “насіннєвого банку”.
Для якісного процесу висівання насіння важливо рівномірно його розподілити, враховуючи площу ділянки (орієнтовного 1-5 г/м²). Після посіву ділянку слід розрівняти, ущільнити та рясно полити.
Детальніше про методологію можна дізнатися з посібника “Різнотрав’я поруч”.
Зміна клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)
Ділянки з різнотрав’я мають адаптаційні властивості, які спрямовані на пом’якшення локального теплового острова та поглинання води під час інтенсивних опадів.
Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)
Різнотрав’я позитивно впливає на екосистеми, адже може складатися з місцевих (аборигенних) видів рослин, дає запилювачам поживний пилок і нектар, слугує місцем розмноження та прихистку для дрібних ссавців, птахів, а також очищує повітря.
Соціо-економічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)
Різнотравні луки надають природної естетичної привабливості урбанізованому ландшафту й таким чином можуть позитивно впливати на психо-емоційний стан людей. Також, при вірному підході, догляд за різнотрав’ям є дешевшим, ніж за монокультурними газонами.
Основним документом, що визначає організаційні засади озеленення є «Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджені в 2006 році наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України.