НАПИСАТИ ПРО ВАШ ПРОЄКТ ПІДПИСАТИСЬ НА РОЗСИЛКУ


  www.wwf.ua
  Будуймо стале та гармонійне майбутнє з природою разом!

  Об’єкт наближеного до природи лісівництва «Манява»

  Матеріал підготували експерти WWF
  Обрані фільтри:

  Формування складних за структурою, віком та видовим складом деревостанів з домінуванням ялиці, які характеризуються стійкістю та високопродуктивністю.

  Місцеве населення села Манява з давніх-давен інтенсивно експлуатували навколишні мішані хвойно-широколистяні ліси.

  Селяни вирубували цінні породи дерев для власних потреб, а також щоб розширити пасовища, для видобувної та переробної промисловості. На місці суцільних зрубів вони створювали переважно ялинові монокультури із не районованого насіння. Зараз ці ліси переважно одноярусні, одновікові. А дерева в них мають переважно невелику крону – бо намет деревостану дуже сильно зімкнений. 

  Інтенсивне господарське втручання або пошкодження намету насаджень вітром, снігом робить деревостан слабким і нестабільним. В результаті він розпадається. Яскравою ілюстрацією цього процесу масове всихання ялинників Українських Карпат.

  За принципами наближеного до природи лісівництва можна переформатувати створені в минулому штучні лісові насадження. Це підвищить біологічну стійкість лісостанів до антропогенного впливу та кліматичних змін. 

  Також завдяки цьому природоорієнтованому рішенню покращиться санітарний та лісопатологічний стан лісів. На новий рівень підніметься і екологічність застосовуваних методів з лісовідновлення і проведення рубок. 

  Завдяки цьому екологічні, меліоративні, соціальні і ресурсні функції лісу будуть виконуватися ефективніше.

  На формування складного різновікового насадження із другим ярусом із ялиці, бука та явора потрібно багато часу. 

  Процес відновлення ялицевих лісів буде успішним, якщо він забезпечується успішним попереднім  поновленням групами і куртинами. Для цього потрібно поетапно формувати різновікові деревостани.

  В урочищі «Скит-Манявський» Івано-Франківської області знаходиться об’єкт наближеного до природи лісівництва «Манява». 

  Тут на схилі, що прилягає до правого берега річки Манявка, застосували принципи наближеного до природи лісівництва з вибірковим та  групово-вибірковим способами рубок у поєднанні із рубками переформування: 

  • вибрали для рубки окремі дерева та невеликі групи і куртини дерев у верхньому та середньому ярусах, щоб  поступово зменшити зімкнутість намету першого ярусу; 
  • забезпечили проникнення світла в нижні яруси для росту молодняків природного походження та самосіву;
  • вивільнили крони за допомогою видалення навколишніх  дерев і збільшення приросту залишених дерев; це також покращило економічну ефективність цілого насадження; 
  • у підлеглому ярусі залишили листяні породи та сприяли появі їх у підрості. Також підсіяли насіння чи зробили посадку сіянців або саджанців порід, яких не вистачає; 
  • забезпечили освітлення цільових особин та куртин; для цього вирубали окремі небажані породи та підлісок і видалили перерослі дво- чи багатовершинні неякісні молоді особини головних порід; 
  • прості огорожі навколо підросту невистачаючих порід допомогли вберегти їх  від можливого пошкодження тваринами чи під час рубки; 
  • у густих куртинах ялини вирубали всихаючі та ослаблені дерева ялини (20-25 м3 деревини), пошкоджені дерева ялиці. Це допомогло сприяти природному поновленню у «вікні». “Вікна”  розміром 15х15-20 мЗ допомогли попередити розростання ожини, задерніння ґрунту, вітровали і вітроломи;  
  • у розріджених частинах насадження, де є потрібна кількість якісного підросту,  за потреби видаляли всохлі дерева ялини та пошкоджені екземпляри ялиці;
  • догляд спрямовували на кращі цільові дерева та підтримували високу зімкнутість підросту у куртині; 
  • провели валку ростучих чи розробляли вітровальні дерева, обрубували гілки та розкряжували стовбури на колоди бензомоторними пилами, трелювали гужовим транспортом до навантажувального майданчика біля лісової автодороги;
  • побудували лісову автодорогу, щоб застосувати сучасні природозберігаючі лісові машини, призначені для роботи в гірських умовах – мобільних канатних лісотранспортних установок.

  Лісова екосистема в цілому має виглядати так: стійке високопродуктивне різновікове мішане та багате за видовим складом і складне за структурою насадження з переважанням ялиці у першому ярусі, добре вираженим другим ярусом ялиці з домішкою ялини, бука і явора, та з підлісковим ярусом, груповим густим нерівномірно розміщеним природним поновленням з особинами різного віку.

  Зміна клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)

  Лісові насадження стають більш біологічно стійкими, вони виконують комплекс функцій, у тому числі кліматорегулювальні.   

  Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)

  Завдяки безперевності лісового покриву зберігаються оселища та розвивається біорізноманіття, грунт стає більш захищеним від ерозії, відбувається водорегулювання та живлення рік. 

  Соціоекономічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)

  Щоб виконати лісосічні роботи із врахуванням вимог наближеного до природи лісівництва різниця вартості робочої сили  не перевищує 10% порівняно із  традиційною системою. 

  Вартість робочої сили росте під час заготівлі колод і їх трелюванні. Виконання лісосічних робіт із застосуванням мобільної канатної установки та врахуванням вимог наближеного до природи лісництва дешевше за роботи на заготівлю деревини і її транспортування і складські роботи. 

  Але в довгостроковій перспективі застосування наближеного до природи лісівництва приводить до зменшення вартості праці. І на це є дві причини. По-перше, лісництва можуть заготовляти дерева оптимальної стиглості (цільового діаметру). По-друге, істотно зменшується потреба у високозатратних доглядових заходах (догляд за культурами та молодняками).

  facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
  РЕКОМЕНДОВАНЕ / ПОДІБНІ ПРОЄКТИ
  Лісопасовищні системи
  Навмисне поєднання дерев та випасу худоби на одній території використовується для отримання лісової продукції і корму, забезпечуючи короткостроковий і довгостроковий дохід, захищаючи ґрунт від ерозії, покращуючи якість води та збільшуючи різноманіття
  Відновлення і захист прибережних захисних смуг
  Відновивши природний стан прибережних захисних смуг, екосистема стає більш захищеною від негативного впливу людини.
  Створення, утримання і збереження полезахисних лісових смуг
  Завдяки висадці дерев та кущів між полями, не відбувається водна та вітрова ерозія ґрунту, волога в ґрунті зберігається, підвищується врожайність, зменшується забруднення водойм надлишковими добривами. При цьому створюється затінок для людей та тварин під час спеки; забезпечується місце для існування птахів, комах, кажанів, ссавців тощо.