НАПИСАТИ ПРО ВАШ ПРОЄКТ ПІДПИСАТИСЬ НА РОЗСИЛКУ


  www.wwf.ua
  Будуймо стале та гармонійне майбутнє з природою разом!

  Компостери

  Матеріал підготували експерти WWF
  Обрані фільтри:

  Ємність для акумулювання та переробки харчових і садових відходів у органічне добриво.

  Компостування органічних відходів вирішує одну з найважливіших проблем України – сміттєве питання.

  Потрапляючи на сміттєзвалища, органічні відходи сприяють утворенню метану, який у свою чергу є каталізатором пожеж. Під час пожеж у повітря виділяються шкідливі речовини, які викликають отруєння у людей і пришвидшують зміну клімату.

  До того ж, органіка виділяє рідину, яка у суміші з відходами інших типів і опадами утворює фільтрат, який просочується у ґрунти та забруднює ґрунтові води.

  Відокремлюючи органічні відходи від інших типів відходів, ми інвестуємо в охорону довкілля та нейтралізуємо ризики для власного здоров’я, що стосуються згубного впливу сміттєзвалищ.

  Враховуючи, що органічні відходи залежно від сезону становлять 30–70% усіх відходів домогосподарства, сортування та компостування заощаджує кошти, що передбачені на вивезення твердих побутових відходів.

  Результатом компостування є добриво, що використовується для підживлення кімнатних та вуличних рослин. Відповідно до досліджень, за умови якісного компосту, врожайність рослин зростає до 20%.

  Компостування можна розвивати як просвітницький проєкт, спрямований на вдосконалення спостережливості та пізнання природних процесів, залучаючи до цього дітей.

  Варто подбати, щоб у компостер не потрапляли зайві рідини, зокрема м’ясні та рибні рештки, фекалії, жири, олії, молочна продукція, відходи неорганічного походження.

  Аби попередити проблеми з гризунами та кротами, варто убезпечити контейнер зсередини дрібною сіткою. Щоб попередити появу мух верхній шар компостера можна накривати соломою чи травою.

  Компостери бувають різних форм і виготовляються із пиломатеріалів, сітки, пластику.

  Найкраще компостер розмістити на зораному ґрунті, а низ вимостити шаром невеликих гілок, щоб рідина з нього просочувалась до ґрунту. Далі компостер заповнюється харчовими рештками та відходами з саду.

  Щоб утворилось якісне добриво, потрібно 3-6 місяців, в холодну пору року – більше часу. Пришвидшити процес можуть спеціальні черв’яки: їх варто “поселити” із субстратом, з яким було придбано.

  Під час компостування необхідно контролювати декілька параметрів:
  – оптимальна температура компостування – 60°C; якщо температура вища, тоді компост варто перегорнути або полити холодною водою;
  – оптимальна вологість – 70–80%; для перевірки можна стиснути масу в руці й якщо виділяється декілька краплин, то вологість в межах норми, якщо ж рідина тече без зжимання, то вологи забагато;
  – аби зберегти азотно-вуглецевий баланс, достатньо пошарово чергувати харчові відходи з сухою травою чи листям.

  Зміна клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)

  Компостування органічних решток сприяє пом’якшення впливу на клімат Планети. Це відбувається через зменшення органічної частки у сукупній частині сміттєзвалища й зменшується виділення парникових газів.

  Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)

  Вплив цього природоорієнтованого рішення є позитивним на екосистеми, адже зменшення кількості органічних відходів на сміттєзвалищі сприяє зменшенню утворення фільтрату, який забруднює ґрунти та ґрунтові води.

  Соціо-економічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)

  Централізоване компостування дозволяє економити кошти на вивезенні великої кількості відходів на сміттєзвалища та заробляти на виготовленому компості.

  Створення громадських компостерів і постійне компостування об’єднує людей локальної спільноти та підвищує загальний рівень екологічної свідомості населення.

  facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
  РЕКОМЕНДОВАНЕ / ПОДІБНІ ПРОЄКТИ
  Дощові садки та канави
  Заглиблені клумби з багаторічних рослин, які накопичують та повертають дощову воду до екосистеми завдяки спеціальній дренажній системі.
  Зелені зупинки
  Зупинка громадського транспорту на даху та/або вздовж стінок якої ростуть рослини.
  Зелені стіни та фасади
  Частково або повністю покриті рослинністю стіни та фасади споруд.