НАПИСАТИ ПРО ВАШ ПРОЄКТ ПІДПИСАТИСЬ НА РОЗСИЛКУ


    www.wwf.ua
    Будуймо стале та гармонійне майбутнє з природою разом!

    Навчальна поїздка в Німеччину, Баварія для представників органів центральної виконавчої влади 10-14 жовтня 2022 року

    Матеріал підготували експерти WWF
    Обрані фільтри:
    Навчальна поїздка представників органів центральної виконавчої влади - Міндовкілля, Мінагрополітики, Мінрегіону, Держводагентства, Держлісагентства та Держгеокадастру до Німеччини, Баварія
    містечко Берхінґ, Німеччина. Відновлена малу річку в межах старого міста з облаштованою зоною для відпочинку мешканців.

    10-14.10.2022 відбулася навчальна поїздка представників органів центральної виконавчої влади – Міндовкілля, Мінагрополітики, Мінрегіону, Держводагентства, Держлісагентства та Держгеокадастру до Німеччини, земля Баварія, організована громадською спілкою «Всесвітній фонд природи Україна» (далі – WWF-Україна) разом із Баварським державним управлінням з охорони навколишнього середовища в рамках проєкту INSURE «Запровадження природоорієнтованих рішень у Порядок денний реформ в Україні» .

    Метою поїздки був обмін досвідом у сфері запровадження природоорієнтованих рішень у водному, лісовому та аграрному секторах, головним чином для адаптації до зміни клімату, а також вирішення інших соціально-економічних проблем.

    У перший день учасники завітали до Баварського державного управління з охорони навколишнього середовища у затишному місті Гоф на півночі Баварії, де їм представили проєкт INSURE, ознайомили з принципами управління водними ресурсами в Баварії та показали як здійснюється відновлення річок відповідно до Водної рамкової директиви та природоохоронних директив.

    Під час візиту до Франконії вони відвідали місце зростання порушених лісів, де мали зустріч із працівниками Баварського державного інституту лісу та лісового господарства. Поговорили про заходи зі збереження лісу, програми співробітництва для екологічного лісівництва, а саме:

    • федеральну інвентаризацію лісів
    • договірну програму збереження лісів
    • переформування лісів, мішані ліси, стійкі до зміни клімату та її наслідків.

    Наступного дня учасники мали змогу ознайомитися із концепцією сталого виробництва та розбудовою партнерства з фермерами на пивоварні Ламмсброй https://www.lammsbraeu.de/. Окрім власне пивоваріння, підприємство опікується захистом ґрунтів, боротьбою зі зміною клімату та помякшенням її наслідків, створює освітні екологічні проєкти, пропагує повторне використання. Для виробництва пива та безалкогольної продукції використовують сировину лише з відповідними органічними сертифікатами. Особливу увагу приділяють використанню та охороні водних ресурсів.

    Друга половина дня була присвячена знайомству з Асоціацією піклування про ландшафти міста Ноймаркт, яка займається комунально-сільськогосподарським співробітництвом.

    Учасники відвідали заплаву малої річки Зульц, де їм продемонстрували результати роботи Асоціації – перепланування спрямленого «укріплювального потоку» на живий водотік з біорізноманіттям.

    Увечері після прибуття у маленьке містечко Берхінґ, побачили відновлену малу річку в межах старого міста з облаштованою зоною для відпочинку мешканців.

    Третій день був присвячений заплаві річки Дунай, учасники ознайомилися з ділянкою поблизу ГЕС, де було сконструйовано рибохід для кількох різних видів риб та зроблено штучну річку, облаштовано заплаву і створено умови для імітування повеневих подій. Також відвідали інформаційний центр заплави у палаці Грюнау.

    Дуже цікавим був візит до такої протиповеневої споруди як польдер Ріденсгайм. Його облаштування потребувало постійної комунікації з місцевими громадами та фермерами, тривалого дослідження та розробки проєкту. Найцікавіше для нашої делегації було дізнатися про горизонт планування: цей польдер призначений для утримання повені, яка відбувається раз на 70 років.

    Четвертий день виявився неймовірно насиченим.
    Спершу ми відвідали Інститут агроекологїї та органічного фермерства, де нам презентували його основні напрямки роботи, розказали про програму “Культурний ландшафт 2023” з точки зору охорони водних ресурсів та охорону вод у сільському господарстві в Баварії, а також представили приклади впровадження з практики.

    Після інституту завітали з візитом до Міністерства охорони довкілля Баварії, де нам представили заходи щодо впровадження Водної стратегії до 2030 року. Українські учасники виступили з презентаціями, зокрема, про адаптацію до змін клімату, вплив сільського господарства на клімат та можливості для скорочення викидів парникових газів, а також про важливі проблеми водного господарства і захист земель в Україні.

    В останній день ми відвідали відновлену частину заплаву річки Ізар в поблизу міста Ландау-на-Ізарі. Її було відновлено в рамках заходів проєкту LIFE Nature „River Experience Isar“. Ми здійснили невелику подорож уздовж всієї відновленої ділянки, побачили вплив на меандрування, створення штучних перешкод, управління заплавними лісами.

    Враження.
    Учасники були дуже вдячні за організовану поїздку та можливість ознайомитися із реалізованими природорієнтованими рішеннями вживу, дізнатися переваги і недоліки, а також складнощі у впровадженні.

    Представники Держлісагентства особливо відзначили моделювання умов стійких до всихання лісових насаджень та висловили надію щодо подібної розробки в Україні. Зауважили, що ми також маємо наукові напрацювання, але вони на превеликий жаль не адаптовані до практичного використання. Цікаво було і дізнатися про особливості існування мережі Natura 2000 та господарювання в її межах, також корисною була інформація про особливості проходження оцінки впливу на довкілля лісовими господарствами.

    Велику увагу представників Держводагентства привернула робота з громадами, в тому числі роз’яснювальна, стосовно реалізації природорієнтованих рішень у водному господарстві. В Україні лише планується впроваджувати, наприклад, заходи з ревіталізації малих річок, тому було дуже цікаво ознайомитися із досвідом Баварії у цій сфері. Було цікаво подивитися на управлінські та практичні заходи із впровадження природоорієнтованих рішень. Учасники відзначили, що почасти українське законодавство є не гіршим за баварське, в деяких аспектах воно навіть суворіше, особливо стосовно прибережних захисних смуг. Але у нас проблема із його дотриманням. Усі були дуже вражені масштабними і грунтовними протипаводковими заходами, зокрема, польдером.

    Представника Мінрегіону – заступника директора Департаменту – начальника відділу водопровідно-каналізаційного господарства Департаменту комунальних послуг та комунального обслуговування дуже зацікавив досвід броварні Ламмсброй стосовно поводження зі стічними водами і їхнього очищення.

    Учасники обмінялися контактами, зокрема, з працівниками Баварського державного інституту лісу та лісового господарства, представниками броварні, Асоціації піклування про ландшафти, співробітниками Інституту агроекологїї та органічного фермерства і сподіваються на подальшу плідну співпрацю.

    facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
    РЕКОМЕНДОВАНЕ / ПОДІБНІ ПРОЄКТИ
    Дощові садки та канави
    Заглиблені клумби з багаторічних рослин, які накопичують та повертають дощову воду до екосистеми завдяки спеціальній дренажній системі.
    Зелені зупинки
    Зупинка громадського транспорту на даху та/або вздовж стінок якої ростуть рослини.
    Зелені стіни та фасади
    Частково або повністю покриті рослинністю стіни та фасади споруд.