Збереження 300-500 тис га самосійних та необлікованих лісів, які знаходяться переважно на землях сільськогосподарського призначення та землях промисловості.
Збереження самосійних лісів
- Сектор Агро Ліс
- Проблема для вирішення Збереження довкілля та біорізноманіття Пом'якшення та адаптація до зміни клімату Соціоекономічний (сталий) розвиток
- Тип екосистеми Ліс
- Тип рішення Збереження Стале управління
- Місце впровадження Громада Ліс Природоохоронна територія промисловий об'єкт Сільськогоспордарська ділянка
- Приклади втілених рішень Немає
- Дозвільні процедури для впровадження Потрібні
Україна має один з найвищих показників розораності земель – 55%. Це негативно впливає на довкілля, бо ґрунти деградують, їхня якість знижується. Страждає і біорізноманіття.
Тому потрібно відновлювати оптимальне співвідношення між різними видами угідь: сільськогосподарськими землями, лісами, луками, степами, водними об’єктами тощо.
Значна частина орних земель самозаліснилась, бо її не використовували ще з 90-х років.
Зараз ці ліси страждають від пожеж та розкорчовування. В результаті відбувається знеліснення. Через порушення ґрунту та знищення рослинної маси відбуваються викиди вуглецю в атмосферу.
Зберігаючи самосійні ліси ми зберігаємо стійкі екосистеми, що поглинають парникові гази, забезпечують потребу у деревині та побічних продуктах лісу (грибах, ягодах тощо).
Молодим самосійним лісам переважно 10-30 років. Вони швидко ростуть та інтенсивно поглинають вуглець, а також допомагають пом’якшити зміни клімату. Наприклад, ліс площею 200 тис. га може поглинути 0,4-1,8 млн тон СО2-еквіваленту.
Самосійні ліси мають природне походження, часто складну структуру та видове різноманіття. Вони добре адаптовані до ґрунтово-кліматичних умов і ландшафту та стійкі до хвороб і негативних кліматичних явищ.
Зберігаючи самосійні ліси, ми не допустимо збільшення частки розораних земель та збільшимо площу лісів України (лісистість). Також це подарує досвід управління новим видом приватної власності – лісом.
Збереження самосійних лісів (наприклад, з інвазивних видів) не повинно шкодити збереженню інших природних екосистем, зокрема степових.
Якщо самосійні ліси будуть збережені, але їх не будуть охороняти належним чином, наприклад, від пожеж, то вони зможуть згоріти. І ця пожежа пошириться на інші ділянки лісового фонду чи населені пункти.
Якщо збереження самосійних лісів відбувається на національному рівні, їх потрібно буде ідентифікувати та інвентаризувати. При цьому, потрібно зазначити категорії земель та форму власності земельних ділянок, де ці ліси зростають.
На обласному рівні на державних та комунальних землях процес збереження самосійних лісів можуть ініціювати обласні управління лісового та мисливського господарства.
Для цього потрібно завершити ідентифікацію самозаліснених ділянок. Також слід підготувати звернення, щоб отримати статус самозаліснених ділянок та передати їх в постійне користування державним лісогосподарським підприємствам.
В такому випадку ОТГ буде отримувати земельний податок за ці ділянки від державного лісогосподарського підприємства.
Альтернативний шлях – створити комунальні лісогосподарські підприємства. Тоді самозалісненими землями будуть управляти ОТГ. В такому разі підприємства будуть фінансуватися зі спеціального фонду бюджету ОТГ.
Приватний власник самозалісненої ділянки має право:
- а власним бажанням встановити статус земельної ділянки – “самозаліснена”,
- розробити матеріали лісовпорядкування для ведення лісового господарства,
- змінити цільове призначення ділянки на “земля лісогосподарського призначення”.
Якщо сільськогосподарська ділянка заросте лісом, це не вважатиметься нецільовим використанням земельної ділянки.
Але якщо власник змінить цільове призначення земельної ділянки, то земельний податок зменшиться і не потрібно буде сплачувати мінімальне податкове зобов’язання.
Є й інші фінансові механізми заохочення збереження самозаліснених земель та здійснення на них лісового господарства.
Власники самозаліснених земель можуть отримати фінансове відшкодування за втрату сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва.
Також у вигляді компенсації можна отримати кошти на викуп самозаліснені ділянки, щоб вести на ній лісове господарство, провести інвентаризацію земель та здійснити їх нормативну грошову оцінку.
Зміну клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)
Збереження самосійних лісів – це комплексне природоорієнтоване рішення, спрямоване на адаптацію так пом’якшення зміни клімату.
Не розкорчовані самосійні ліси накопичують вуглець. Стале управління такими лісами дозволяє запобігти лісовим пожежам, завадити поширенню збудників хвороб та шкідників. Завдяки цьому зменшується об’єм парникових газів.
Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)
Коли збільшується фактична площа лісів, господарський тиск на цінні ліси знижується. Також це природоохоронне рішення сприяє більшій сполученості природних екосистем.
Соціоекономічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)
Зберігаючи самосійні ліси на приватних земельних ділянках, ми створюємо передумову для формування приватної форми ведення лісового господарства. В результаті не доведеться витрачати від 4,5 до 7,5 млрд гривень на створення нових штучних лісів.
Соціально-економічна цінність самосійних лісів значною мірою залежить від того, де цей ліс знаходиться. Інші важливі критерії – вартість землі, наявність в такому лісі недеревної продукції, обсягів депонування вуглецю, захисту від ерозії ґрунту, біорізноманіття.
Коли запрацює ринок карбонових сертифікатів, власники самосійних лісів зможуть отримувати кошти за екосистемні послуги.
Збереження самосійних лісів – це обов’язок власників та розпорядників земельних ділянок. В Земельному та Лісовому кодексах України і в законі “Про землеустрій” описано, як земельна ділянка приватної власності може отримати статус самозалісеної і як набути право на таку ділянку.
Після того, як земельна ділянка отримала статус самозалісненої, вести на ній лісове господарство можна, керуючись Лісовим Кодексом України.
Щоб управляти самосійними лісами належним чином, необхідно розробити матеріали лісовпорядкування.
Політика ЄС спрямована на те, щоб охороняти ліси та попереджати процеси знеліснення.
У 2021 році Євросоюз підготував всеохоплюючий звіт про недопущення знеліснення країн ЄС. Один із таких заходів – це отримання легального лісу.
Збільшення площі лісів передбачено і в рамках Лісової Стратегії ЄС до 2030 року. Один із пунктів реалізації цього плану є “3 мільярди нових дерев в ЄС”. Інше завдання – надати статус лісу самозалісненим ділянкам, які сформовані із місцевих видів.