Зупинка громадського транспорту, на даху та/або вздовж стінок якої ростуть рослини.
Зелені зупинки
Рослини відіграють ключову роль у формуванні мікроклімату міських екосистем та позитивно впливають на психоемоційний стан містян. Щільна забудова та суцільні дорожні покриття ускладнюють, а іноді й унеможливлюють використання традиційних насаджень на вулицях. Зелені зупинки є універсальним рішенням для створення комфортних умов для користувачів громадського транспорту, покращення якості повітря, що особливо важливо вздовж доріг, і набуття вулицями міст естетичних акцентів.
Зелені зупинки громадського транспорту допомагають очищати повітря від вуглекислого газу, твердих частинок та інших шкідливих сполук.
Добре спланована дренажна система зеленої зупинки дозволяє накопичувати до 90% дощової води – як сама поверхня з рослинами, так і система водовідведення з даху та на тротуарі. Конструкція зупинки може включати резервуар для дощової води. Ця вода надалі може використовуватися для зволоження субстрату. У разі використання сукулентів, зелені зупинки не потребують додаткового поливу.
Зелені зупинки роблять очікування громадського транспорту приємнішим, щонайменше завдяки зменшенню температури повітря. В спекотні дні, коли конструкція зупинки може нагріватися до 45 градусів, завдяки рослинам температура знижується на 7-10 градусів. Це відбувається завдяки створенню тіні та транспірації – природному механізму охолодження рослин через випаровування листками води. Конструкції можна поєднувати із використанням сонячних панелей, що робить об’єкт автономним, адже енергія використовується для освітлення та функціонування табло, Wi-Fi, USB-портів для підзарядки електронних приладів.
Технологічні особливості догляду за зеленою зупинкою залежать від дизайнерських рішень та асортименту рослин.
Після монтування зеленого даху протягом двох-трьох місяців обов’язково інтенсивно поливати рослини у вечірній час. Надалі частота та інтенсивність поливу залежать від погодних умов і біологічних особливостей рослин. Автоматизована система поливу дає можливість підтримувати оптимальну вологість субстрату.
Для забезпечення рослин необхідними поживними речовинами, добрива можуть додаватися у субстрат або розчинятися у поливній воді.
Для підтримки декоративності рослин потрібно здійснювати комплекс заходів догляду: красиво-квітучі та декоративно-листяні однорічні рослини потребують щорічної заміни; багаторічні трав’янисті рослини – видалення сухих листків та пагонів; багаторічні дерев’янисті рослини (кущі, ліани) – формування. Всі рослини, не зважаючи на їх життєву форму, потребують належного санітарного стану, видалення відцвілих суцвіть, сухих і пошкоджених частин рослин, а також моніторингу для виявлення ознак захворювань та швидкого реагування. Окрім рослин, моніторингу стану потребують також конструктивні елементи та системи зеленої зупинки.
Скляні перегородки зупинок нерідко стають причиною травмування птахів. Тому на скло зупинки потрібно наносити принт із візерунком, який робить поверхню помітною для птахів.
Створення зеленої зупинки передбачає залучення до процесу її балансоутримувача.
Під час проектування зеленої зупинки можуть використовуватися технології зеленого даху, стін та фасадів.
Якщо планується озеленення вже наявного об’єкта потрібно провести фахові обрахунки несучої здатності конструкції та ймовірного додаткового навантаження, пов’язаного з облаштуванням зеленого даху. Його конструкція складається з наступних елементів: рослини, субстрат, дренажний, коренезахисний та гідроізоляційний шари. Сукуленти (різні види очитків) найкраще підходять для створення зеленого даху на зупинці, оскільки можуть витримати стресові умови міст та дають можливість використовувати легку конструкцію екстенсивного типу, що особливо важливо з точки зору безпеки громадського простору.
Якщо озеленюються лише бічні панелі зупинки – то навантаження зазвичай є більш контрольованим.
Зелені фасади передбачають використання для озеленення вертикальних поверхонь зупинки декоративних ліан, які можуть бути висаджені у ємності з субстратом чи безпосередньо в ґрунт. Під час добору асортименту рослин слід звернути увагу на спосіб кріплення ліани до опори.
Зелені стіни передбачають використання конструкцій з окремими горщиками малого об’єму для висаджування по одній / декілька рослин. Тому для їх використання на зупинці потрібно приділити особливу увагу вибору конструкції, асортименту рослин та встановленню системи автоматичного поливу.
Під час встановлення зеленої зупинки слід також подбати про зайву вологу, яка може виводитися в ґрунт, систему водовідведення або резервуар накопичення води.
Зміна клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)
Зелені зупинки є природоорієнтованим рішенням з адаптаційною функцією: основний акцент полягає у зменшенні нагріванні конструкції типових зупинок очікування громадського транспорту. Крім цього, рослини поглинають вуглекислий газ та виділяють, окрім кисню, водяну пару, яка пом’якшує мікроклімат у місті.
Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)
Створення додаткової зеленої площі на зупинках громадського транспорту сприяє збільшенню біорізноманіття та покращенню середовища для росту різноманітних рослин, комах і птахів. Це може створити додаткове середовище для життя та живлення для різноманітних видів, що сприяє підтримці екосистеми. Крім того, зелені зупинки можуть слугувати важливими коридорами для міграції та розповсюдження видів, що допомагає збереженню та підтримці біорізноманіття.
Соціо-економічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)
Використання зелених зупинок сприяє поліпшенню якості життя мешканців міста, забезпечуючи їм комфортне та приємне середовище очікування громадського транспорту. Це позитивно впливає на психологічний стан людей і сприяє підвищенню їхнього настрою та емоційного благополуччя. З економічної точки зору, впровадження зелених зупинок може збільшити привабливість районів для проживання та бізнесу, що може позитивно вплинути на нерухомість та підвищити економічну активність у цих районах.