Прогнозна оцінка можливого впливу зміни клімату на динаміку вуглецю в ґрунтах України базується на наявних прогнозах щодо трендів зміни клімату в Україні. Отже, цей вплив, залежно від кліматичних трендів буде полягати в наступному:
- Вегетаційний період буде наставати раніше і триватиме довше. Це потенційно буде сприяти збільшенню біопродуктивності, дасть можливість вирощувати теплолюбні культури з довшим періодом вегетації. Але підвищення біопродуктивності природних та агроландшафтів буде обмежуватись фактором нестачі вологи.
- Суттєве потепління зимових місяців може спричиняти поширення хвороб та шкідників, а також розповсюдження теплолюбних інвазійних видів. Це, своєю чергою, буде спричиняти зниження продуктивності сільгоспкультур та вимагатиме підвищення кількості застосування пестицидів (гербіцидів, фунгіцидів та інсектицидів). В результаті це негативно впливатиме на баланс органічної речовини ґрунту та ускладнить впровадження органічного землеробства, яке вимагає відмови від хімічних засобів захисту рослин.
- Зростання температур на тлі незначних змін кількості опадів буде призводити до зростання посушливості. Клімат вже став більш посушливим на всій території України. В умовах недостатнього зволоження буде спостерігатись ряд процесів, що негативно впливатиме на баланс органічної речовини в ґрунтах:
- зниження біопродуктивності природних та агроландшафтів внаслідок нестачі вологи;
- погіршення засвоєння мінеральних добрив с.-г. рослинами та збільшення непродуктивних втрат азоту мінеральних добрив;
- зростання посушливості буде погіршувати лісорослинні умови, сприяти випадінню дерев та накопиченням сухостою в лісосмугах та ускладненню лісовідновлення, що своєю чергою буде потребувати збільшення уваги до агролісомеліоративних заходів. Інакше – руйнування лісосмуг буде призводити до підсилення ерозійних процесів, підсилення негативної дії посух та приморозків та призводити до втрат врожаю та зниження вмісту органічного вуглецю в ґрунті.
- Зміна розподілу опадів протягом року буде такою, що опади стають більш нерівномірними – зростає кількість, тривалість та інтенсивність злив на тлі збільшення тривалості посушливих періодів. Це сприяє підсиленню водноерозійних процесів та розвитку дефляції та подальшому зниженню вмісту органічної речовини в ґрунті.
- Зростання посушливості та зниження рівня ґрунтових вод буде призводити до локального покращення грунтово-рослинних умов в гідроморфних ландшафтах, (районах поширення гідроморфних оглеєних ґрунтів). Для таких територій (переважно, зона Полісся) буде характерним підвищення біопродуктивності та позитивний баланс органічної речовини. Однак, це буде мати обмежений характер, та суттєво не вплине на загальні тенденції.
Таким чином, наявні тренди кліматичних змін дозволяють прогнозувати поступальне зниження вмісту органічного вуглецю в ґрунтах України внаслідок підсилення деградації ґрунтів, зниження надходження свіжих органічних решток та відповідного переважання мінералізації органічної речовини над гумусоутворенням. Для досягнення нульового та позитивного балансу гумусу (секвестрації вуглецю ґрунтами) необхідно здійснити ряд заходів щодо припинення деградації ґрунтів та стимулювання гумусонакопичення.