існує кілька правил, якими треба керуватися при створенні функціонально-спроможних насаджень:
- вони повинні складатися із дерев, що створюють світлі лісосмуги з добре розвинутим підліском і трав’янистим ярусом (дуб, липа, ясен, сосна); недоцільно використовувати породи із “темними” кронами (граб, клен гостролистий, ялина), деревостани яких надзвичайно темні, без підліску, а, отже і з підвищеною активністю ґрунтових ерозійних процесів;
- недоцільно широко використовувати “чужі” для України види (зокрема, такі як робінія (біла акація), гледичія, тополя Болле, аморфа кущова тощо); привнесені види, хоч і невибагливі і швидкоростучі, зазвичай не здатні належно виконувати водоохоронні функції.
Кожній фізико-географічній зоні України, а також кожному елементу річкової долини відповідає свій регіональний тип рослинності. Дерева чи трави, які перебувають “на своєму місці” не тільки найкраще приживуться, але не створюватимуть загрози існуючим природним комплексам і найповніше виконуватимуть водоохоронну функцію.
Регіональний тип рослинності дуже просто визначити за спеціальними географічними атласами, які розроблені для всіх областей України та є в будь-якій великій бібліотеці. Так, в заплаві поліської річки віддайте перевагу вербі, вільсі та березі, а на піщаних гривах добре ростиме сосна та верба-шелюга. Для лісостепової зони вільху можна виключити, натомість замінивши її тополею чорною (осокір), ввести в посадки дуб, ясен та ліщину на більш підвищених ділянках з багатшими ґрунтами.
В залежності від умов зволоження, існує така градація: для створення прируслових лісосмуг рекомендується використовувати вологолюбні породи: верби, тополі, вільхи, вологолюбні чагарники (калину, бузину, крушину тощо). Далі від річки, на більш підвищених ділянках з кращими ґрунтовими умовами доцільно використовувати дуб (витримує проточне затоплення до 25 днів), клен-явір, вишню, черешню та супутні їм чагарники (ліщину, глід, дрібнолисті клени тощо); на високих піщаних та супіщаних гривах терас – сосну, березу, із чагарників – дрік, вербу-шелюгу тощо.