НАПИСАТИ ПРО ВАШ ПРОЄКТ ПІДПИСАТИСЬ НА РОЗСИЛКУ


  www.wwf.ua
  Будуймо стале та гармонійне майбутнє з природою разом!

  Використання споруд біоплато для очищення стічних вод малих населених пунктів

  Матеріал підготували експерти WWF
  Обрані фільтри:

  На території села Зорянське Шевченківського району Харківської області побудували поверхневе біоплато використавши заболочені ділянки біля ставка Беньківський.

  На території Зорянської громади щороку зростав об’єм комунальних стічних вод. При цьому мережа очисних споруд не працювала. Тому забруднення водних об’єктів на території громади стало масштабною проблемою.

  Неочищені стічні води з переповнених каналізаційних колодязів потрапляли до відкритих водойм. Через це стан багатьох водних об’єктів був незадовільним. У 2017 році у п’яти із шести відібраних зразків стічних вод було зафіксовано гостру летальну токсичність. Розв’язання проблеми очищення стічних вод стало пріоритетом для громади. 

  Еколого-токсикологічна оцінка показала, що якість води покращується, коли вода послідовно проходить через складові комплексу біоплато. Влітку та восени відбувається повна детоксикація стічних вод. 

  Завдяки біоплато, на кінцевому етапі очищення у ставку Беньківський не виявили токсичних речовин.

  Недоліком функціонування біоплато у селі Зорянське є зниження його ефективності у холодну пору року. Коли температура падає, біохімічні реакції уповільнюються.

  Найнижча ефективність біоплато взимку, оскільки вегетація припиняється, а отже знижується життєва активність водної рослинності та бактерій – основної складової його споруд. У цей період токсичність води на кінцевому етапі біоплато відповідає третьому класу – середньотоксична.

  На території села Зорянське побудували поверхневе біоплато – заболочений комплекс, обладнаний штучними системами керування. 

  Для спорудження біоплато використали природно заболочені ділянки з вільним рухом води через зарості вищої водної рослинності біля ставка Беньківський. 

  До комплексу очисних споруд увійшов відстійник-усереднювач та 4 блоки біоплато, які розташовані каскадом послідовно один за іншим. 

  У ставок Беньківський відводили воду. На дні споруди посадили очерет звичайний (Phragmites communis), рогіз широколистий (Typha latifolia), кугу лісову (Scirpus sylvaticus) тощо. Кількість блоків біоплато визначили, враховуючи рельєф місцевості – так, щоб ухил дна не перевищував 0,005º і забезпечував природний перетік стічних вод з одного блоку на інший. 

  Більше про цей приклад створення біоплато можна дізнатися зі статті Крайнюкова О.М., Кузьміна І.С. “Використання споруд біоплато задля очистки стічних вод малих населених пунктів” (Молодий вчений №7 (71), липень, 2019. С. 153-160).

  Зміна клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)

  Біоплато усуває наслідки погіршення якості води. Окрім цього, комплекс водно-болотних угідь сприяє захисту вод та розвитку біорізноманіття.

  Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)

  Біоплато очищає стічні води і завдяки цьому зменшує або повністю усуває загрозу забруднення природних водних екосистем.

  Соціоекономічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)

  Це низькозатратне, але високоефективне природоорієнтоване рішення, яке приносить позитивні соціально-економічні наслідки для громади. 

  Недоліком функціонування біоплато поверхневого типу є зниження його ефективності у холодну пору року. Для підвищення ефективності цього рішення потрібно розробити комплексні заходи доочищення стічних вод, наприклад, поєднувати кілька типів біоплато.

  facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
  РЕКОМЕНДОВАНЕ / ПОДІБНІ ПРОЄКТИ
  Алейне землеробство
  Це система сталого землекористування, яка дозволяє диверсифікувати дохід фермера та раціональніше використати природні ресурси. Крім того, дерева поглинають вуглекислий газ, попереджають ерозію, допомагають с/г землям краще переживати повені, посухи, коливання температури та зміну розподілу опадів та інші прояви зміни клімату.
  Біоплато
  Біоплато - штучно створена водно-болотна екосистема для очищення стічних вод.
  Відновлення і захист прибережних захисних смуг
  Відновивши природний стан прибережних захисних смуг, екосистема стає більш захищеною від негативного впливу людини.