НАПИСАТИ ПРО ВАШ ПРОЄКТ ПІДПИСАТИСЬ НА РОЗСИЛКУ


    www.wwf.ua
    Будуймо стале та гармонійне майбутнє з природою разом!

    Біоплато – штучно створена водно-болотна екосистема для очищення стічних вод.

    Промислові об’єкти, сільське господарство та населені пункти породжують велику кількість забруднених стічних вод. Масштаби скидів настільки великі, що очисні споруди не завжди справляються з очищенням води. 

    А інколи очисних споруд і зовсім немає – зокрема в регіонах без централізованого водовідведення або там, де стічних вод відносно небагато. В результаті водойми забруднюються, якість питної води падає – і це негативно впливає на здоров’я населення.

    Біоплато використовують для доочищення стічних вод та для очищення стічних вод в окремих домогосподарствах або в невеликих населених пунктах.

    Біоплато має високу поглинальну здатність. Воно може вилучати із води азот, фосфор, калій, кальцій, магній, сірку, важкі метали, хлориди, сульфати, нітрати, нафтопродукти, поверхнево-активні речовини, продукти життєдіяльності живих організмів, бактеріологічні забруднення. І таку очищену воду можна використовувати для зрошення.

    Біоплато – вдвічі дешевший за альтернативні види метод. 

    Біоплато буває кількох видів: поверхневе, горизонтальне, вертикальне, змішане.

    Перевагами біоплато поверхневого типу є його відносна дешевизна, легкість в управлінні та низьке енергоспоживання.

    Плюси біоплато горизонтального типу – можливість очищати велику кількість стоків, високоефективність; в процесі очищення не виникає неприємного запаху та не з’являються комахи.

    Вертикальний вид біоплато добре підходить для очищення комунальних стоків із високим вмістом фосфатів та азотовмісних речовин внаслідок процесів поглинання біогенів. Також ефективно очищаються стічні води з високою концентрацією азоту.

    Ще один плюс штучних водно-болотних комплексів – те, що на них комфортно проживають коловодні мешканці: амфібії, птахи, звірі тощо.

    Недоліками біоплато поверхневого типу є те, що на його спорудження потрібна велика площа. При цьому, очищається відносно невелика кількість стоків. 

    Ще один мінус – недостатня кількість кисню надходить для певних хімічних та мікробіологічних процесів. Також в холодну пору року очисна здатність біоплато послаблюється.

    Біоплато – це штучні системи очищення води, схожі на природний бар’єр на шляху стічних вод. Біоплато самоочищується і зберігає забруднювачі за допомогою комплексу водно-болотних рослин та мікроорганізмів, які на них поселяються.

    Біоплато створюють як повноцінну екосистему. Для цього обирають місцеві види рослин водно-болотного комплексу: наприклад, очерет, рогозу, кугу озерну, лепеху, кушир, стрілолист. Ці рослини поглинають зі стічних вод шкідливі речовини та надлишок органіки, і накопичують їх.

    Найбільш поширена конструкція – це каскад біоставків. На початку конструкції встановлюють відстійник (септик). В ньому легші частинки підіймаються нагору, а важчі – випадають в осад, який потім переносять на мулові майданчики. 

    • Зміна клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)

    Біоплато – це штучне водно-болотне угіддя, що завдяки випаровуванню охолоджує повітря та зв’язує вуглець. При цьому в природних екосистемах воно позитивно впливає на якість води, оберігає водних мешканців і посилює стійкість гідроекосистем до зміни клімату.

    • Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)

    Очищує стічні води, а тому загроза забруднення природних водних екосистем зменшується або повністю усувається.

    • Соціоекономічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)

    Люди отримують від біоплато ряд цінних екосистемних послуг і переваг. Позитивне соціально-економічне значення включає регулювання стоку води та очищення стічних вод, контроль та послаблення екстремальних природних явищ. 

    Разом з цим, вуглець поглинається та зберігається у біомасі, створюється середовище для існування та збереження біорізноманіття. А на додачу відкриваються нові можливості для відпочинку та естетичної насолоди.

    В сумі щорічно кожен гектар біоплато приносить близько 130-135 тис. грн. А через 5-10 років прибуток на аналогічній площі зростає і може досягнути 500 тис. грн, а то й 1 млн грн.

    Разом з тим, щоб створити та обслуговувати 1 гектар біоплато, потрібно щороку витрачати 130-135 тис. грн.

    В середньостроковій та довгостроковій перспективі (10-20 років) ефективно функціонуючі біоплато приносять соціально-економічні вигоди, що перевищують витрати на їх створення, відновлення, збереження та підтримку.

    В цьому сенсі біоплато – це природоорієнтовані рішення із середньою ефективністю та результативністю. Але ці розрахунки не враховують додаткові переваги та послуги біоплато, які економічно важко оцінити, хоча позитивний економічний ефект від них є.

    Завдяки біоплато громада може очищати побутові стічні води на рівні приватних домогосподарств або централізовано. Як наслідок, в зоні впливу скидів стічних вод в межах одного річкового суббасейну покращується стан здоров’я мешканців громад. 

    Також це рішення можна застосовувати на невеликих залізничних станціях, кінцевих зупинках заміських автобусних маршрутів, на території об’єктів природно-заповідного фонду, які відкриті для відвідування.

    Як облаштувати біоплато – прописано в законах, які стосуються гарантій безпеки водних ресурсів та біорізноманіття, побутово-санітарних умов, санітарного очищення населених пунктів.

    Терміну “біоплато” в законодавстві немає. Законотворці не врегулювали й те, як правильно будувати та експлуатувати біоплато. Натомість у законодавстві є тлумачення змісту більш загальних термінів, дотичних до біоплато.

    Більше про законодавче регулювання біоплато читайте за посиланням тут незабаром >>

    Законодавці зазвичай врегульовують питання безпеки, прописуючи процедури та обов’язок отримувати спеціальні дозволи. Залежно від місця створення біоплато та кількості рідини для цього, можливо доведеться отримати такі спеціальні дозволи. 

    Скористайтеся порадою фахівця: головного архітектора або еколога вашої громади, науковця, проєктанта чи юриста, спеціалістів департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації.

    Зараз відомо про понад 2,5 тисячі діючих біоплато в усьому світі. 

    В Сполучених Штатах Америки для очищення стічних вод для споруд типу біоплато (Constructed wetland) використовують Технологічний регламент.

    Споруди на кшталт біоплато відповідають вимогам двох директив Європейського Союзу: Основної (рамкової) Директиви 2000/60/ЄС «Про встановлення рамок діяльності співтовариства у сфері водної політики» та Директиви 91/271/ЄС «Про очистку міських стічних вод».

    Стандарт  для визначення розмірів, будівництва та експлуатації водно-болотних угідь для обробки побутових і муніципальних стічних вод розробила Німецька асоціація водопостачання, водовідведення та відходів (DWA). 

    В цьому стандарті прописано, як здійснювати очищення побутових стічних вод за допомогою вертикальних біоплато, біоплато з активно аерованим потоком і горизонтальним потоком, а також біоплато з лавовим піском для очищення стічних вод з комбінованих каналізаційних систем. 

    facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
    РЕКОМЕНДОВАНЕ / ПОДІБНІ ПРОЄКТИ
    Алейне землеробство
    Це система сталого землекористування, яка дозволяє диверсифікувати дохід фермера та раціональніше використати природні ресурси. Крім того, дерева поглинають вуглекислий газ, попереджають ерозію, допомагають с/г землям краще переживати повені, посухи, коливання температури та зміну розподілу опадів та інші прояви зміни клімату.
    Відновлення і захист прибережних захисних смуг
    Відновивши природний стан прибережних захисних смуг, екосистема стає більш захищеною від негативного впливу людини.
    Демонтаж або реконструкція гідротехнічних споруд та інших перепон для течії річки
    Демонтаж нефункціонуючих гідротехнічних споруд для вільного плину річки.