Вирощування на одній ділянці пшениці та горіха волоського для ефективнішого та стабільнішого сільськогосподарського виробництва. Це допомагає краще справлятися з кліматичними змінами: посухами, зростанням температури.
Алейне землеробство
- Сектор Агро
- Проблема для вирішення Збереження довкілля та біорізноманіття Зниження ризику катастроф Пом'якшення та адаптація до зміни клімату Продовольча безпека та стан ґрунтів
- Тип екосистеми Агро
- Тип рішення Стале управління
- Місце впровадження Сільськогоспордарська ділянка
- Приклади втілених рішень Світ
Згідно із дослідженнями, на півдні Франції буде рости температура, а посухи частішатимуть. Для сільського господарства це обернеться серйозними проблемами, бо більшість ферм тут вирощують одну культуру.
Зокрема, очікується, що підвищаться затрати, врожаї стануть нестабільними, а стан ґрунтів погіршиться.
За допомогою агролісництва на фермі в Монпельє дослідили, як сільське господарство адаптується до цих кліматичних змін.
- Земельні ресурси ефективніше використовуються шляхом вирощування культур на різних рівнях та в різні сезони;
- продуктивність збільшується на 40%;
- дерева захищають основну культуру від високих температур – особливо під час вразливого весняного періоду;
- завдяки зменшенню вітрової ерозії та утримання і кращій фільтрації води покращується якість ґрунту та води; відповідно, зменшуються збитки від повеней;
- збільшується вміст органічного вуглецю в ґрунті;
- покращується зв’язність ландшафту;
- збільшується біорізноманіття;
- дерева зберігають вуглець;
- зменшується залежність від субсидій і коливань цін на врожай – бо з часом деревина стає значною частиною доходу.
Найдорожчим є перехідний період, бо на нього потрібен час (щоб дерева дозріли та почали виконувати відповідні функції) і фінансова підтримка. Тобто, це довгострокова інвестиція.
Ферма в Монпельє – це одна з восьми дослідницьких станцій проєкту SAFE (Silvoarable AgroForestry for Europe), який фінансує ЄС із загальним бюджетом близько 4,2 млн євро.
Місцевим проєктом керує Національний інститут агрономічних досліджень Франції. Вже протягом 18 років вирощування пшениці тут поєднують з горіхом волоським.
Одна з найстаріших ділянок (Restinclières) знаходиться біля міста Монпельє. Середня річна температура тут складає +15.4 С, а річна кількість опадів – 873 мм. Тип ґрунту – супісок.
У лютому 1992 року тут висадили гібридні дерева волоського горіха (Juglans regia x nigra cv. NG23). На момент висадки середня щільність складала 110 дерев на 1 гектар. Дерева садили рядами на відстані 4-8 м один від одного; відстань між рядами – 13 м.
На смузі шириною 2 метри навколо рядів дерев росте спонтанна трав’яниста рослинність. В міжряддях вирощують тверду пшеницю (Triticum turgidum L. subsp. durum) в сівозміні з ріпаком (Brassica napus L.) і нутом (Cicer arietinum L.). Ґрунт регулярно зорюють на глибину 20 см.
На ділянці проводилися численні дослідження. Так, виявилося, що вміст органічного вуглецю в ґрунті (SOC) на ділянці агролісівництва був набагато вищим порівняно з контрольованою ділянкою.
Дослідження говорять і про те, що дерева дають затінок та захист, які компенсують негативний ефект затінення. Це демонструє вища та стабільніша врожайність порівняно з монокультурами.
Зміну клімату (адаптація, пом’якшення чи змішаний вплив)
Дерева вловлюють і зберігають вуглекислий газ; відбувається адаптація до зростання температури та екстремальних погодних явищ: повеней, посух.
Вплив на екосистеми (покращення, немає впливу, погіршення)
З’являються оселища та природні коридори для тварин; забруднення агрохімікатами знижується, а тому покращується стан водних екосистем.
Соціоекономічні наслідки (висока, середня, низька ефективність)
1 гектар ділянки, де волоський горіх та пшениця вирощуються разом, дає таку ж кількість продукції, як 1,4 гектара площі, де ці культури вирощуються окремо. Тобто, фермер отримує фінансову вигоду шляхом збільшення продуктивності на 40%. В майбутньому також можна отримати додатковий дохід від продажу деревини.
- https://platform.think-nature.eu/nbs-case-study/18469
- https://www1.montpellier.inra.fr/safe/english/results/final-report/D9-3.pdf
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128110508000091
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0167880916305928
- http://europeanagroforestry.eu/welcome
- https://climate-adapt.eea.europa.eu/metadata/adaptation-options/agro-forestry-and-crop-diversification/#costs_benefits
- http://www1.montpellier.inra.fr/safe/english/index.htm
- https://cordis.europa.eu/project/id/QLK5-CT-2001-00560
- https://climate-adapt.eea.europa.eu/metadata/case-studies/agroforestry-agriculture-of-the-future-the-case-of-montpellier/#cost_benefit_anchor
- https://oppla.eu/casestudy/18469