НАПИСАТИ ПРО ВАШ ПРОЄКТ ПІДПИСАТИСЬ НА РОЗСИЛКУ


    www.wwf.ua
    Будуймо стале та гармонійне майбутнє з природою разом!

    Природоорієнтовані рішення в лісовому, водному та сільському господарстві для відновлення України та адаптації до зміни клімату. Резюме для політиків.

    Матеріал підготували експерти WWF
    Обрані фільтри:

    Команда проєкту INSURE з урахуванням внеску експертів та представників ЦОВВ підготовули та зібрали в одному документі найважливіші поради для відновлення України та адаптації до зміни клімату в трьох основних секторах України: лісове, водне та сільське господарство.

    Ознайомитися детально з Резюме для політиків можна

    ВСТУП ТА КЛЮЧОВІ АСПЕКТИ

    Україна декларувала скорочення викидів на 65% до 2030 року та досягнення кліматичної нейтральності до 2060 року. Серед шляхів досягнення цих цілей поширення ресурсозберігаючих технологій обробітку земель, “кліматично розумного” сільського та лісового господарства, розвиток органічного виробництва, охорона річок і водойм; збереження біорізноманіття.

    Країна вже зіштовхнулася з явищами, пов’язаними зі швидкою зміною клімату.

    З початком війни кліматичні цілі відійшли на другий план, натомість гуманітарні запити та відновлення економіки потребують нагального вирішення. Але відновлення довкілля є так само важливим. Масштабні руйнування населених пунктів та їхньої інфраструктури, сотні тисяч гектарів спалених лісів та полів, забруднені воєнними діями водойми та ґрунти призводять до економічних втрат та додаткових викидів парникових газів та зменшення стійкості до зміни клімату.

    Природоорієнтовані кліматичні рішення можуть сприяти відновленню довкілля, зв’язуванню вуглецю у біомасі, і слугувати основою для сталого розвитку. Зокрема,
    природоорієнтовані рішення є частиною лісового, водного і сільського господарства, що є хорошою причиною наголошення на їх важливості в стратегії відновлення країни та відповідних донорських програмах.

    WWF-Україна закликає об’єднати зусилля для:

    • відбудові України працюючи разом з природою, а не проти неї;
    • досягнення кліматичних цілей та цілей сталого розвитку;
    • зменшення негативного впливу війни на природні екосистеми на тлі зміни клімату;
    • створення фінансових стимулів для дружніх до природи практик;
    • підтримки розвитку людського капіталу, української науки та освіти;
    • створення справедливого та інклюзивного суспільства.
    ПРИРОДООРІЄНТОВАНІ РІШЕННЯ
    “Природоорієнтовані рішення (nature-based solutions) – дії, спрямовані на захист, збереження, відновлення, стале використання і управління природними або зміненими наземними, прісноводними, прибережними та морськими екосистемами, які в ефективний і адаптивний спосіб сприяють вирішенню соціальних, економічних і екологічних викликів. Природоорієнтовані рішення впливають на добробут людей, послуги екосистем і їхню стійкість, а також мають переваги для біорізноманіття”.

    Це визначення схвалене на 5-й сесії Асамблеї ООН з навколишнього середовища (UNEA) у березні цього (2022) року як результат розуміння потенціалу природоорієнтованих рішень для досягнення цілей міжнародних конвенцій та угод, направлених на сталий розвиток та охорону природи. Цьому сприяли висновки міжнародних природоохоронних органів та організацій, у тому числі Міжурядової науково-політичної платформи з оцінки біорізноманіття та екосистемних послуг (IPBES) та Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату (IPCC), де підкреслена взаємозалежність між втратою біорізноманіття, забрудненням довкілля, зміною клімату, опустелюванням та деградацією земель з добробутом та здоров’ям людей.

    Природоорієнтовані рішення – підхід, який вже включений до політичних документів Європейського Союзу і відповідних програм фінансування. Єврокомісія визначає природоорієнтовані рішення як «рішення, які надихаються та підтримуються природою, є економічно ефективними, забезпечують екологічні, соціальні та економічні переваги і допомагають створити стійкість. Такі рішення впливають на різномаїття природи та природних особливостей, а також на процеси в містах, ландшафти, морські пейзажі за допомогою ресурсоефективних та системних втручань, адаптованих до місцевих умов. Природоорієнтовані рішення повинні приносити користь біорізноманіттю та підтримувати збереження екосистемних послуг».

    Міжнародний союз охорони природи (IUCN) розробив стандарт, який визначає, що природоорієнтоване рішення:

    IUCN стандарт

    • ефективно розв’язує певну суспільну проблему;
    • є комплексним та враховує взаємопов’язаність екосистем та соціоекономічної діяльності на різних рівнях;
    • сприяє збереженню та відновленню біорізноманіття і цілісності екосистем;
    • має бути економічно доцільними;
    • відбувається в інклюзивний та прозорий спосіб і сприяє розширенню прав та можливостей усіх зацікавлених сторін;
    • враховує баланс компромісів між досягненням основної цілі(ей) та інших інтересів важливих для суспільства;
    • впровадження та управління є адаптивним, базується на наукових даних та супроводжується постійним навчанням;
    • є стійким в довгостроковій перспективі та впроваджується у відповідному юридичному полі, що сприяє його інтеграції в державну політику.
    ПРИРОДООРІЄНТОВАНЕ МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ

    Враховуючи зміст поняття «природоорієнтовані рішення» та визнання на міжнародному рівні їх потенціалу для досягнення кліматичних цілей, цілей сталого розвитку і збереження біорізноманіття, а також виклики пов’язані з агресією росії проти України, перед нами постає питання про те які зміни потрібно здійснити на найвищому політичному рівні в Україні для успішного впровадження природоорієнтованих рішень в лісовому, водному та аграрному секторах, на етапі відновлення та з урахуванням подальшого розвитку країни в умовах зміни клімату.

    Для пошуку відповіді на це питання створено дискусійну платформу, що об’єднує представників влади, науковців, громадських організацій та бізнесу і сформульовано бачення розвитку України з урахуванням зміни клімату.

    «У 2100 році Україна процвітаюча, дружня до природи, вуглецево-нейтральна, стійка до зміни клімату, де природні ресурси використовуються у збалансований спосіб, зберігаються та відновлюються.»
    Природоорієнтоване майбутнє України - візія 2100

    Можливі шляхи досягнення візії розглянуті крізь призму лісового, водного та аграрного секторів на семінарах та тематичних робочих групах, що дозволило сформулювати рекомендації для впровадження природоорієнтованих рішень.

    Ознайомитися детально з Резюме для політиків. Природоорієнтовані рішення в лісовому, водному та сільському господарстві для відновлення України та адаптації до зміни клімату можна за лінками нижче:

    facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
    РЕКОМЕНДОВАНЕ / ПОДІБНІ ПРОЄКТИ
    Створення водоохоронних насаджень вздовж малих річок. 9 практичних порад
    Одним з найдоступніших і результативних способів охорони та відновлення річки є посадки дерев, чагарників чи сіяння трав на межі водоохоронних територій. 9 актальний порад.
    Що таке вуглецеве фермерство?
    У широкому розумінні вуглецеве фермерство – це сільськогосподарські практики і в рослинництві, і у тваринництві, що спрямовані на управління накопиченням вуглецю, а також викидами інших парникових газів (CO₂, CH4, N2O) з метою запобігання зміні клімату.
    Відновлення аграрного ландшафту після бомбардування
    Перетворення пошкодженого рельєфу поля у новий ландшафт, створюючи невеликі лісові насадження, живі огорожі та болітця на місцях воронок для стабілізації мікроклімату окремих полів, та для адаптації до зміни клімату та естетичної привабливості територій.